Anadolu’nun Geleneksel Kültür Markası
“Anadolu Rüyası”

Her şey bir çocuğun rüyası ile başladı…
Türkiye’nin ilk ve tek tematik geleneksel sahne prodüksiyonu olan Anadolu Rüyası kapsamında bugüne kadar 2000 öğrenci, 80 müzisyen görev aldı. Proje, 3 yılda toplam 7000 kişi tarafından izlendi.

Bu Toprakların Projesi

 • Türk eğitim kurumları içerisinde -konservatuvarlar dışında- bu tarz bir eğitim, ilk kez projemiz sayesinde uygulandı.
 • Eğitim kurumları içerisindeki en geniş kapsamlı planlamaya sahip  geleneksel halk kültürü projesiyiz.
 • Standart halk oyunları eğitimleri ve sahne performanslarının aksine, her yer yıl farklı bir kompozisyon çerçevesinde izleyici ile buluşuyoruz.
 • Anadolu Rüyası olarak, öğrencilerimize geleneksel halk oyunları eğitimlerinin yanı sıra geleneksel kostüm, müzik ve yaşam tarzı  konularında da eğitimler veriyoruz.
 • Projemizde, yalnızca konusunda uzman konservatuvar mezunu eğitmenler görev alıyor.
 • Anadolu kültürünü küçük yaşlardan başlayarak tüm dünyaya tanıtma hayaliyle yola çıktığımız için, projemizde yalnızca yerli değil yabancı öğrencilerin de yer almasını teşvik ediyoruz.
 • Lise ve üniversite öğrencileri ile geniş bir yaş aralığında temsil gücüne sahibiz.

Kültür için
Büyük Bir Adım

Anadolu Rüyası, sivil toplum örgütleri içerisinde ticari bir amaç gütmeden hayata geçirilen en geniş kapsamlı planlamaya sahip geleneksel halk kültürü projesidir. Anadolu topraklarının yöresel değerlerini dil, din, ırk ve mezhep ayrımı olmaksınız gelenekselden evrensele sunum anlayışı ile harmanlayarak ilköğretim, lise ve üniversite öğrencilerinden oluşan kadrolarla aktarılmasını amaçladığımız projemizde, konusunda uzman konservatuvar ve görsel sanatlar mezunu öğreticiler görev almaktadır. Yabancı uyruklu öğrencilerinde görev aldığı projede amaç, Anadolu folklorunun küçük yaşlardan başlayarak Türk ve yabancı öğrencilere aktarılmasıdır. Standart halk oyunları eğitimleri ve sahne performanslarının aksine Anadolu Rüyası her yer yıl farklı bir kompozisyon çerçevesinde izleyicisi ile buluşmayı hedeflemektedir.

Her Şey Bir
Çocuğun Rüyası ile Başladı

Anadolu Rüyası projesi, hayatının büyük bölümünü halk kültürüne adamış ve bu alanda önemli başarı ve girişimlere imza atmış olan Okan Gürbüz tarafından tasarlanmıştır. Kültürümüzün sahip olduğu çeşitliliğin Dünya’da hak ettiği konuma ulaşabilmesi ve bunun geleneksel formlarımıza sadık kalarak yapılabilmesi düşüncesiyle yola çıkan Okan Gürbüz, bu hedef doğrultusunda proje kapsamında kültür ve sanat alanında uzman isimleri bir araya getirmiştir. Sadece bir ilde değil ülkemizin birden fazla ilinde eş zamanlı çalışma prensibi ile lise ve üniversite öğrencilerini bir araya getiren ilk kültür sanat projesi olma özelliğini taşıyan Anadolu Rüyası, öğrencilerin olabildiğince erken yaşlarda müzik ve dans ile buluşmasını da hedef almıştır.

Geleneklerine Sahip Çıkan
Sosyal Bir Nesil

Anadolu Rüyası projesi kapsamında lise ve üniversite öğrencilerine geleneksel halk oyunları eğitimlerinin yanı sıra geleneksel kostüm, geleneksel müzik ve geleneksel yaşam tarzı konularında da eğitimler verilmektedir. Türk eğitim kurumları içerisinde, konservatuvarlar dışında, bu tarz bir eğitim ilk kez Anadolu Rüyası projesi ile planlanmış ve hayat bulmuştur. Proje kapsamında her yıl farklı bir gösteri teması tasarlanmaktadır. Her eğitim yılının sonunda bu tema çerçevesinde Anadolu motifleri müzik ve dans eşliğinde sahneye taşınmaktadır.

Sen de Rüyaya Katıl

  Sohbeti Başlat
  Yardıma mı İhtiyacınız Var?