Güney Kore’de Tarih Yazdık

Home  /  Haber   /  Güney Kore’de Tarih Yazdık

Güney Kore’de Tarih Yazdık

Güney Kore’de düzenlenen ve kıtalararası en büyük dans organizasyonu olarak kabul edilen “Cheonan World Dance Competition”, dünya dans yarışmasında Türkiye’yi temsil eden ekibimiz, iki dalda dünya birincisi oldu.

Uluslararası Dans Festivalleri Federasyonu (FIDAF) ile Güney Kore hükümeti tarafından organize edilen ve bu yıl 16.sı düzenlenen dünya dans yarışması, Güney Kore’nin Cheonen kentinde yapıldı. Kıtalararası ve en büyük dans organizasyonu olan yarışmada BAU Halk Oyunları Topluluğu, 20 dansçı ve 1 eğitmen ile katıldığı yarışmada 2 dalda dünya birincisi oldu. Sokak Dansı kategorisinde yarışan Karadeniz ekibi, 32 takım arasından sıyrılarak birinci oldu. Ardından 16 ülke ülke ile Sahne Dansları kategorisinde yarışan Zeybek ekibi de gösterdikleri üstün performansla birinciliği aldı. Dans yarışmasında Kosova ikinci, Meksika ise üçüncü oldu.

“KÜLTÜRÜMÜZÜN ELÇİSİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”

Dünyanın en büyük dans organizasyonunda Türkiye’yi gururla temsil eden ekibimizin kaptanı Okan Gürbüz, başarı sonrası şu sözleri söyledi.

“Ekibimizi kurduğumuz günden bugüne kadar Anadolu kültürüne ve zenginliğine olan inancımız ile yolumuza devam ediyoruz. 2015 yılında da Litvanya’da 6 dalda dünya şampiyonu olan ekibimiz, bu kez ünvanını, dünya birinciliği ile kıtalararası ve en büyük dans organizasyonunda tazeledi. Bu yarışma bizim için iki konuda çok kıymetli. Birincisi, geleneksel kültürümüzü en saf hali ile ve tüm güzelliği ile temsil ettik. Çünkü özellikle son 10-15 yıldır geleneksel danslarımız son derece bozuldu ve dünya bizi bu şekilde tanımaya başladı. Biz bu algıyı her yıl değiştirmeye gayret ediyoruz. İkincisi dünya’nın sayılı eğitim kurumları içerisinde bulunan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumlarının kültür sanat alanında da öncü işler yaptığınız bir kez daha göstermiş olduk. Üniversitemizin ve kültürümüzün düyadaki temsilcisi olmakta bizler için ayrı bir gurur durumudur”

Başarıyı getiren tüm takım arkadaşlarımıza, emeği geçen tüm hocalarımıza, bizlere destek veren Mütevelli Heyeti Başkanımız Sn. Enver YÜCEL’e, Rektörümüz Sn. Prof Dr. Şirin KARADENİZ’e ve tüm BUEK ailemize sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Yardıma mı İhtiyacınız Var?