Türkiye ve Dünyada Geleneksel Kültür

Home  /  Haber   /  Türkiye ve Dünyada Geleneksel Kültür

Türkiye ve Dünyada Geleneksel Kültür

Kültür, belirli fikirleri, gelenekleri ve sosyal davranışları tanımlamak için kullanılan ortak bir terimdir. Bilgilerini, inançlarını, ahlaklarını ve yasalarını birleştiren bir grup insanı veya bir toplumu temsil eder.

Çoğunlukla kültür büyük resme bakar.  Yediğiniz yiyeceklerden izlediğiniz dizilere kadar her şey kültürün içindedir.

Gelenek nedir? 

Gelenekler, bir nesilden diğerine aktarılan fikir ve inançlardır. Kurallar değil, yönergelerdir. Bir kültür içindeki her aile, diğer ortak gelenekleri paylaşırken kendine özgü geleneklere de sahip olabilir.

Farklı geleneklerimiz, farklı kültürlerimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu benzersiz kültürel uygulamalar genellikle kim olduğumuza ve nereye ait olduğumuza dair hissiyatımızı tanımlamaya yardımcı olur. 

Başlıca Geleneksel Kültür Örnekleri

Kültür, dil, müzik, dans, sanat, tasarımlar, isimler, işaretler, semboller, kutlamalar, törenler, mimari formlar, el sanatları gibi birçok ifadeyi içerir.

Geleneksel Kültür ve Diller

Dil, sürekli olarak eklenen yeni sözcükler ve geleneklerle yavaşça değişir. Ancak dil, öncelikle insanların ebeveynlerinden, büyükanne ve büyükbabalarından, kardeşlerinden ve akranlarından öğrendikleri geleneksel kültürün bir unsurudur.

Geleneksel Kültür ve Kutlamalar

Her toplum inançlarının veya tarihinin bazı yönlerini kutladıkları geleneksel günleri vardır. Aynı zamanda her toplum yine kendi kültürüne uygun olarak bu kutlamaları gerçekleştirir.

Geleneksel Kültür ve Eğlence

Her toplumun kültürel olarak eğlence şekli farklıdır. Düğün, kutlama gibi olayların genellikle nesilden nesile aktarılan bir geçmişi vardır.

Geleneksel Kültür ve Yemek

Besinlerin yetiştirilmesi, seçilmesi, hazırlanması bir nesilden diğerine geçer. Her toplumun geleneksel kültür yemekleri vardır. Yemek kültürü ülkeler içinde bölgelere göre de farklılık gösterir. Özellikle bizim ülkemizin neredeyse her köşesinin kendine özgü yemekleri vardır. Gaziantep’in baklavası, Konya’nın etli ekmeği, Eskişehir’in çiğ böreği gibi.

Geleneksel Kültür ve Moda

Moda günümüzde hızla değişen bir akım olsa da kültürü en güzel yansıtan örneklerden biridir. Geleneksel kültürü yansıtan giyim genellikle dans, meslekler ve eğlencelerle ilişkilendirilen bir kültür öğesi olarak korunur.

Geleneksel Kültür ve Sanat

İnsanın yaratıcı hayal gücünün ifadesi olan sanat tipik olarak, birbirini takip eden her nesil tarafından sürekli olarak meydan okunan köklü geleneklere sahiptir.

Kültürel Danslar ve Müzik

Dünyanın her yerinden insanların paylaştığı bir şey varsa, o da dans ve müzik sevgisidir. Birçok dans stili geleneksel kültür ile ortaya çıkmıştır. Bu, dünyanın dört bir yanından inanılmaz sayıda farklı dans stiline dönüşmüştür

İster duyguyu ifade etmek ister kutlamak, ister ritüel amaçlarla olsun, dans sanatı tek bir yerle sınırlı değildir.  Dünyada çeşitli kültürel danslar vardır:

Brezilya Samba

Brezilyalılar için bu yerli dans bir danstan çok daha fazlasıdır. Kendilerinin ve ülkenin zengin Latin Amerika kültürünün bir temsilidir. BU dans, Portekiz kolonizasyonu döneminde Brezilya’ya getirilmiştir. Dünyaca ünlü Brezilya Rio Karnavalı ile yaygın bir şekilde ilişkilendirilir. 

İspanya Flamenko Dansı

Flamenko, İspanyol gitarının ritmine göre yapılan bir danstır.  Bu Endülüs tarzı dans, İspanya’nın Roman halkı arasında ortaya çıkmış olsa da, bugün dünya çapında icra edilmektedir ve en çok ABD ve Japonya’da popülerdir.

Çin’in Ejderha Dansı

Çin’in geleneksel Ejderha Dansını deneyimlemek için Asya’ya doğru gidebilirsiniz. Bu kültürel dans, düğünler ve Çin Yeni Yılı gibi kutlamalarda yapılıyor.  Ejderha Dansı, kötü ruhları ve kötü şansı defetmek için yapılmaktadır. Ayrıca bolluk, bereket getirdiği düşünülmektedir. Ejderha Dansına tipik olarak geleneksel Çin davullarının, zillerinin ve gonglarının ritmik sesleri eşlik eder. Bugün, bu dans dünya çapında birçok Çin Yeni Yılı kutlamalarında yer almaktadır.

Avusturya’nın Viyana Valsi

Vals, dünya çapında popüler bir danstır. Ancak 1700’lerde vals Avrupa’ya ilk yayılmaya başladığında, oldukça tartışmalı olarak kabul edilmiştir. Bu klasik balo salonu dansı, ilk halka açık dans salonunun açılmasına yol açmıştır. İç Savaş’ın ardından, Viyana valsi ABD’ye yayılmıştır.

Hopak – Kiev, Ukrayna

Adını Ukraynaca “zıplamak” anlamına gelen hopaty kelimesinden alan Ruslar ve Ukraynalılar, 16. yüzyıldan beri bu dansı icra ediyorlar. Ukrayna’nın batı bölgelerinde bu dansa hopakkolo deniyor. Burada dans, belirli adım kalıpları olmadan kapalı bir çember içinde gerçekleştiriliyor. 

Hopak, aslen askerler tarafından zıplayan dans hareketleri yoluyla savaşları temsil eden bir zafer dansı olarak gerçekleştirilen bir danstı. Bugün, aynı zamanda eşler ve gruplar halinde de dans edilmektedir. Günümüz hopakına dansına genellikle geleneksel kıyafetli kadınlar da eşlik ediyor.

Güney Hindistan Bharata Natyam Dansı

Sanskritçe’de “Bharata’nın dansına” olarak tercüme edilen Bharata Natyam, klasik Hint danslarından biridir. Hindistan’ın Tamil Nadu bölgesine özgü olan bu eski dans, Hinduizmin dini temalarını ifade etmek için yapılıyor. 

Bu dansta, tek bir dansçı yaklaşık iki saat boyunca sahnede performans sergiler. Kostüm değiştirmek veya mola vermek için bir kez bile sahneden çıkmaz. Dansçının arkasında, dansçının gurusu veya öğretmeni, bir davul orkestrası bulunur.

Eşsiz Anadolu Halk Oyunlarımız

Türkiye, asker uğurlamalarından düğün ve kutlamalardan ulusal ve dini bayramlara kadar tüm sosyal etkinliklerde gerçekleştirilen danslarla zengin bir halk dansları geleneğine sahiptir. Ülkemizin birçok bölgesinde o bölgenin kültürel yaşamını yansıtan kendi dansları vardır.

ZEYBEK

Zeybek, Ege Bölgesine ait bir danstır. Bu yöresel dansta Efe denen erkek dansçılar cesaret ve kahramanlığı simgeler. Zeybek dansı genel olarak 9/8 ölçülerden oluşur ve çok yavaş, yavaş, hızlı ve çok hızlı gibi çeşitli tempolara sahiptir. Bir veya iki kişi veya ekiple birlikte oynanır.

HORON

Horon, tempo, ritim ve ölçü yapısı ile Türkiye’nin diğer bölgelerindeki halk oyunlarından çok farklıdır. Bu tipik Karadeniz dansı genel olarak ekip halinde oynanır.

HALAY

Halay, Türk danslarının bir parçasıdır. Büyük ölçüde Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu’da oynanır. En çarpıcı halk oyunlarından biridir. Zengin bir figür yapısına sahiptir. Halkın özgürlüğünün sembolüdür. Ritmik Türk halk müziği eşliğinde deneyimleyebilirsiniz.

BAR

Bar, Kuzeydoğu Anadolu ve İç Artvin ‘de oynanan bir halk dansıdır. Davul, zurna, akordeon ve tulum eşliğinde oynanan bir ekip oyunudur. Kadın barları ve erkek barları vardır.

KILIÇ KALKAN

Bursa’da oynanan Kılıç Kalkan Dansı, şehrin Osmanlı fethini temsil ediyor. Savaş kıyafetleri giymiş, kılıçların ve kalkanların çarpışmasıyla erkeklerin oynadığı yöresel bir danstır.

HORA

Hora, Trakya Bölgesin ‘de oynanan yöresel bir danstır. Melodik ve ritmik yapıya sahiptir. Bölgenin farklı kültürel yapısına sahip bir tür düğün müziğidir.

KAŞIK OYUNU

Kaşık Oyunu Konya’dan Silifke’ye özgü bir danstır. İki elinde tahta kaşıkla ritim tutarak oynanır ve neşeli kültürel bir danstır.

Kültürel Bir Dans Öğrenin

Anadolu folklorunun Türk ve yabancı öğrencilere aktarılmasını sağlayan Anadolu Rüyası proje ile siz de aramıza katılın. Her yıl farklı bir kompozisyon üzerinden yürütülen dans çalışmaları ile izleyicilerle buluşabilirsiniz. Tüm eğitimler temel ve başlangıç seviyesinden verilmektedir. SendeBuhotluOl linkine tıklayarak katılım formunu doldurabilirsiniz

Sorry, the comment form is closed at this time.

Yardıma mı İhtiyacınız Var?